Węgry

Węgry to piękny europejski kraj. Leży w odległości zaledwie kilku godzin jazdy samochodem od Polski. Posiada wspaniałe zabytkowe miasta, warte polecenia kąpieliska i bogatą kuchnię. Zapewne większości Węgry kojarzą się z Budapesztem i Balatonem, ale to nie jedyne atrakcje tego ciekawego państwa położonego prawie w całości w Kotlinie Panońskiej pomiędzy Alpami, Karpatami i Górami Dynarskimi.
Chociaż zima co chwilę daje jeszcze o sobie znać, to mamy przecież wiosnę i robi się coraz cieplej. Zbliża się maj, a tegoroczny długi majowy weekend może trwać, od soboty 28. kwietnia do niedzieli 6. maja, aż dziewięć dni. Ten czas można spędzić np. na Węgrzech. A to naprawdę blisko.

Gdzie można wybrać się na Węgry? Możliwości jest wiele. Zaraz za granicą słowacko-węgierską na Dunaju (drugiej co do długości europejskiej rzece) znajduje się miejscowość Neszmély i kemping Eden. Można się tam zatrzymać na dłużej albo pojechać dalej w głąb kraju Stąd niedaleko do pięknego Budapesztu - stolicy - miasta uzdrowiska, albo nad wspomnialy Balaton, czy chociażby do miasta Gyor (określanemu po polsku jako Jawaryn). Budapeszt posiada 30 źródeł termalnych, Balaton to największe jezioro Węgier i Europy Środkowej, ale nie sposób napisać o wszystkim w tak krótkim artykule.

Miłośnicy gór także znajdą tu coś dla siebie. Trzy wzgórza znajdujące się w węgierskim herbie oznaczają góry historycznych Węgier czyli Tatry, Fatrę i Matrę. Obecnie Tatry i Fatra to już Słowacja, a najwyższy szczyt Węgier Kékes położony w Matrze ma zaledwie 1014 m.n.p.m. ale jest to bardzo wielka atrakcja kraju.

 Długi weekend nie wystarczy na poznanie całych Węgier, ale od czegoś trzeba zacząć.
Kategoria: 1 komentarze

1 komentarze:

Marcin pisze...

Węgry są rzeczywiście fajne i w sumie blisko Polski. Mimo to są mało znane. Myślę że to dobre miejsce na wyjazd zarówno rodzinny, jak i firmowy.

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!