Jak tanio podróżować

Podróżowanie nie musi się wiązać z wydawaniem dużej ilości pieniędzy. Można podróżować drożej lub taniej. Na początku dobrze zaplanujmy jak i za ile dostaniemy się do celu, a potem policzmy pieniądze przeznaczone na pobyt.

Podróż wiąże się z dwoma wydatkami. Najpierw trzeba dojechać do celu (pierwszy koszt), następnie spędzić jakiś czas w docelowym miejscu (drugi koszt). Zaczynając od skrajnej sytuacji, te koszty można ograniczyć prawie do zera. Aby to osiągnąc to do celu jedziemy autostopem, rowerem lub pieszo, a noce spędzamy w namiocie (na dziko) albo u ludzi zrzeszonych w klubach działających na zasadzie wzajemnego goszczenia się. Kwestię jedzenia rozwiązujemy tanio przez zabranie zapasów.

To była skrajna sytuacja i na pewno większości nie odpowiada. Na wakacje na pewno wydamy jakieś pieniądze i nie będą one tak bardzo małe. Zakładając jednak, że dysponujemy pewną ograniczoną sumą pieniędzy chcemy mądrze zaplanować wydatki związane z wyjazdem. W czasach kiedy paliwo jest bardzo drogie to sama podróż jest olbrzymim kosztem. Jeżeli mamy taką możliwość to na dalszą podróż wybierzmy samochód, który mniej pali. Producenci klasycznych samochodów prześcigają się w oszczędności paliwa, ale na pewno najmniej spali samochód elektryczny.

Podróż pociągiem czy autobusem wcale nie jest taka tania, szczególnie jeżeli jedziemy całą rodziną. Wyjątek od tej reguły występuje wtedy gdy mamy do czynienia ze studentami albo uczniami, którzy na taki transport mają zniżki. Osobiście wybieram małopalący samochód.

Bardzo ważnym składnikiem finansowym wyjazdu jest cena noclegu. Tutaj rozpiętość jest bardzo duża. Rozpoczynając od darmowego noclegu, pól namiotowych, poprzez prywatne kwatery, dochodzimy do pensjonatów i hoteli. Ceny są różne i tu jeszcze bardziej niż w przypadku dojazdu można myśleć o optymalizacji kosztów.
Kategoria: 6 komentarze

6 komentarze:

hostel Łódź pisze...

My właśnie w Hostelu Cynamon jesteśmy w trakcie gromadzenia cennych wskazówek jak znaleźć tani nocleg. Chcemy się skupić na noclegach w hostelach i pensjonatach oraz prywatnych. Jest wiele sztuczek które można wykonać i stosunkowo tanio nocować.
Liczymy że to jeszcze bardziej zachęci Polaków do weekendowych wypadów celem zwiedzania Łodzi, Poznania, czy tych mniejszych ale równie urokliwych miejscowości.

architekci pisze...

Na pewno jest to jakaś forma przygody, bo nigdy nie wiemy co nas może spotkać. Myślę, że warto również wziąć dodatkowe pieniądze na tak zwane nieprzewidziane wydatki.

Turysta pisze...

Koszty własne podróży to często nawet 50% wszystkich kosztów wyjazdu. No ale jak się ma dzieci i sporo gratów do zaprania to nie można zrezygnować z luksusu jakim są własne 4 kółka.

amigohotel pisze...

Bardzo zachęcam do odwiedzania Warszawy, która nie musi być droga, jeżeli tylko znajdziemy tani nocleg pod Warszawą, który będzie dobrze skomunikowany z miastem.

Andzia pisze...

Niestety, ale taka jest prawda, że jadąc gdzieś pociągami czy autobusami to zbyt wiele się nie da zaoszczędzić nie mając zniżek np. na studenta, ale na noclegach to już można troszkę pokminić i wymyślić, gdzie i jak tu zmniejszyć koszta własne noclegu i podróży.

travelster pisze...

Są jeszcze koszty wejściówek do różnego rodzaj atrakcji turystycznych. Aby ograniczyć koszty można wykupić jakiś karnet na kilka dni zapewniający wejścia do wielu miejsc lub zajść do informacji turystycznych i popytać czy np. w jakieś dni tygodnia są darmowe wejścia...

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!