Brenna - w beskidzkich dolinach

Brenna to niewielka miejscowość na Śląsku Cieszyńskim położona na wysokości ok 420 m n.p.m. w górach Beskidu Śląskiego. Stosunkowo niewielka odległość od centrum śląskiej aglomeracji i łatwy dojazd sprawiają, że jest to idealny cel krótkiej wycieczki.Do napisania kilku słów o Brennej zainspirował mnie niedawny wyjazd szkoleniowo-integracyjny zorganizowany przez firmę, w której pracuję. Wyjazd był bardzo udany i będę go mile wspominać, ale nie mam zamiaru go tu opisywać, raczej skupię się na tym po co warto pojechać do Brennej.

Jadąc do Brennej od strony Skoczowa mijamy Górki Wielkie i Małe (należące go gminy Brenna). W Górkach Wielkich znajdują się pozostałości dworu zakupiego po I Wojnie Światowej przez Tadeusza Kossaka, który spłonął w 1945 roku. Wśród ocalałych pozostałości dworu znajduje się tzw. dom ogrodnika, który mieści w sobie Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. Jest to muzeum biograficzne tej znanej pisarki. A znajduje się tam wiele pamiątek po niej i jej rodzinie.
W Górkach Wielkich znajduje się też jeden z najstarszych kościołów Śląska Cieszyńskiego. Na przykościelnym cmentarzu pochowano wspominaną wczęśniej pisarkę wraz z mężem Zygmuntem Szatkowskim.

W centrum Brennej zobaczymy kościół z końca XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się ambona z XIX wieku z wizerunkami Czterech Ewangelistów i Dobrego Pasterza.
Jeśli chodzi o turystykę górską to z centrum Brennej można się dostać m.in. na Błatnią i Równię oraz schorniska położony przy tych szczytach. Z Brennej Leśnicy w krótkim czasie dostaniemy się na Orłową i do schroniska Orłowa.

Ukryta wśród gór Brenna to doskonałe miejsce na spokojny wyjazd.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!