W ostatni weekend wybrałem się na Babią Górę. Trasa wycieczki biegła z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę na Babią Górę. Później zeszliśmy do schroniska Markowe Szczawiny. Następnie wróciliśmy na Przełęcz Krowiarki zahaczając jeszcze raz o Sokolicę.
Cała trasa została zarejestrowana przy pomocy odbiornika GPS, który miałem okazję pierwszy raz testować w górach. Poniżej znajduje się profil trasy. Jak widać, z Przełęczy Krowiarki zwanej też Lipnicką (1012 m.n.p.m.) idzie się cały czas pod górę. Po drodze mijamy Sokolicę (1367 m. n.p.m.), Kępę (1521 m. n.p.m.) i Gówniak (1617 m. n.p.m.). Szczyt Babiej Góry Diablak ma 1725 m. n.p.m. co oznacza, że przewyższenie na trasie Przełęcz Krowiarki - Babia Góra wynosi około 700 metrów. Na Babią Górę idzie się bardzo dobrze, wśród turystów jest wiele dzieci. Należy jednak pamiętać, że to najwyższy szczyt w polskich Beskidach, a wyżej są tylko Tatry. Babia Góra należy do Korony Gór Polski, przez szczyt przegiega także czerwony Główny Szlak Beskidzki. Podczas tej wycieczki pokonaliśmy właśnie odcinek GPS pomiędzy Przełęczą Krowiarki a schroniskim Markowe Szczawiny. Schodząc z Babiej Góry chcieliśmy także wejść na Mała Babią Górę, ale ponieważ zaczął padać deszcz, zrezygnowaliśmy z tego zamiaru i skierowaliśmy się od razu do schroniska.
Schronisko Markowe Szczawiny znajduje się na wysokości 1180 m.n.p.m. Obok schroniska można odwiedzić Muzeum Turystyki Górskiej. Zdjęcie tablicy informacyjnej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego o trasach na Babią Górę i Leskowiec zostało zrobione właśnie w tym muzeum.
Po drodze jeszcze kilka zdjęć. Dookoła jest bardzo ładnie, w końcu jest tutaj Babiogórski Park Narodowy. Na koniec ciekawostka. Opłaty za wejście na teren Babiogórskiego Parku Narodowego pobierane są podobno tylko na Przelęczy Krowiarki i w Zawoi Markowej, a jeśli ktoś wchodzi w pozostałych miescach to takiej opłaty nie uiszcza.
8 komentarze:
Babia Góra Królowa Beskidów - tak piękna góra co roku ją odwiedzam z tytułu bliskiego sąsiedztwa (mieszkam 100 km od niej). Kiedyś wybrałem się z kolegą zimą, ekstremalna wędrówka i polecam również wariant.
Pozdrawiam.
Właściwie też mieszkam od Babiej Góry tylko troszkę ponad 100 km, ale przed tym wyjazdem byłem tam bardzo dawno temu. Tej zimy byłem na Pilsku (też polecam zimowy wariant). Zimą z Pilska Babia Góra bardzo ładnie sie prezentuje. Może kiedyś zdecyduję się na zimowe zdobycie Babiej Góry.
To my do Królowej mamy najbliżej, tylko 88 km. Szkoda, że widoczność była kiepska, ale taka to już jest Babia Góra - kapyśnica. Następnym razem proponujemy wejście Percią Akademików, a może wschód słońca.
Jest jeszcze Babia Góra koło Puszczy Białowieskiej, urocze miejsce.
Piękny szlak, piekne widoki. Jak nie przejdę tego szalku raz na dwa-trzy lata to jest mi źle :) Zaliczyłem już szlak 4 razy :)
Łukaszu jak będziesz w Chorwacji to polecam Ci wejście na szczyt Sveto Brdo w paśmie Velebit, ta góra jest tak bardzo podobna do naszej Babiej Góra, wysokość 1753 m, kształt z charakterystyczną szczytową kopułą i ukształtowanie zbocza, jeżeli mogę to wkleję linka do mojej relacji Moja wycieczka na szczyt Sveto Brdo jest tam kilka zdjęć do porównania.
Bardzo fanie opisana trasa i szlak właśnie się wybieram i już wydrukowałem sobie opis. Dzięki wielki. Nie piszecie nic o noclegach. Jeżeli chodzi o mnie trasa nie jest zbyt długa i zatrzymam się w jednej z kwatery w Zakopanem. Pozdrawiam serdecznie z Wrocławia
W czerwcu lub w lipcu wybieram się pierwszy raz w Beskidy. Do tej pory maszerowałem po Mazowszu i Podlasiu. Babia Góra jest w planie :)
Prześlij komentarz
Przyłącz się do dyskusji!