Korona Gór Polski

Co łączy Babią Górę (1725 m n.p.m.) z Biskupią Kopą (889 m n.p.m.)? Z obu szczytów można podziwiać wspaniałe widoki. Przez oba przechodzi granica państwa. Ale nie o to chodzi. Zarówno Babia Góra jak i Biskupia Kopa są najwyższymi szczytami w swoich pasmach. Należą do Korony Gór Polski.
Korona Gór Polski to 28 najwyższych, dostępnych dla turystów, szczytów spośród głównych pasm górskich w Polsce. Najwyższym koronnym szczytem są Rysy (2499 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich, najniższym jest Łysica (612 m n.p.m.) w Górach Świętokrzyskich. Na każdy ze szczytów można zwyczajnie dość szlakiem turystycznym.

Korona Gór Polski została "wymyślona" przez ludzi związanych z miesięcznikiem "Poznaj swój Kraj". Aby oficjalnie zdobywać koronę należy przystąpić do Klubu Zdobywców. Członkowie klubu po udokumentowaniu zdobycia wszystkich wymaganych szczytów otrzymują godność Zdobywcy KGP i specjalną odznakę. W tym momencie, wg ostatniego numery PSK do klubu należy ponad 6900 osób. Dla porównania przytaczam informację, że w 2008 roku zdobyto prawie 13000 Górskich Odznak Turystycznych.

Zdobywanie Korony Gór Polski jest ciekawym urozmaiceniem górskich wędrówek. Przystąpienie do klubu daje mobilizację do tego, aby te szczyty naprawdę zdobywać. Ja przystąpiłem do niego niedawno i mam już na koncie Wysoką (1050 m n.p.m.) w Pieninach. Niestety wcześniej zdobyte szczyty (sprzed akcesu do klubu) nie liczą się, więc wejścia trzeba powtórzyć.

Zachęcam do zdobywania korony!

2 komentarze:

Fotografia - Katarzyna Irzeńska pisze...

Wyprawy w góry są przede wszystkim dla ludzi wytrwałych i za tą wytrwałość Łukaszu Cię i małżonkę i malutką cenię, gdyż ja osobiście nie mam ducha gór w sobie. Sam fakt zdobycia szczytu jest niesamowity, bo w moim życiu kilka górek przeszłam i naprawdę uczucie jakie towarzyszy człowiekowi po kilku godzinach męczącego kroku jest niesamowite. Ja w górach lubię też świeże powietrze... Jak przyjdzie wiosna, bo teraz już coraz zimniej bywa, to muszę się też wybrać na wycieczkę w góry, chociażby jakąś spacerówką, gdyż idąc, można robić niesamowite zdjęcia, a góry kryją w sobie wiele tajemnicy, którą można pięknie przedstawić na fotografii.

wycieczki szkolne pisze...

Bardzo mi się ten pomysł spodobał. Chętnie odkryje więcej ciekawych miejsc w naszym kraju.

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!