Górska Odznaka Turystyczna

W zeszłym roku obchodziliśmy 75-lecie istnienia Górskej Odznaki Turystycznej. W roku 1935 w Stanisławowie odznaka została powołana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. GOT zdobywa się za udokumentowane górskie wycieczki. Obecnie odznaki są przyznawane przez PTTK oraz przez reaktywowane PTT.
Od ponad roku sam też zdobywam GOT. Narazie mam tylko odznakę popularną i jubileuszową, ale wszystko przede mną.

Górska Odznakę Turystyczną można zdobywać w polsich górach, a także w górskich pasmach Czech, Słowacji i Ukrainy. Nie można tej odznaki zdobywać w przygranicznych górach Niemiec, przynajmniej wg obecnego regulaminu. Co ciekawe, nie można jest też zdobywać w tak popularnym Słowackim Raju. Każdą odbytą wycieczkę należy udokumentować w książeczce GOT poprzez wpisanie trasy i zebranie pieczątek (np. ze schronisk). Każda wycieczka odpowiada pewnej ilości punktów, które możemy odczytać w regulaminie GOT lub obliczyć. Każdy kilometr przejścia lub każde 100 metrów przewyższenia odpowiada jednemu punktowi.

Pod koniec roku "wypunktowaną" książeczkę można oddać do oddziału PTTK w celu weryfikacji. Najpierw zdobywa się odznakę popularną. Potem małe odznaki: brązową, srebrną i złotą. Póżniej duże odznaki lub odznaki "Za Wyrwałość". W zależności od wieku osoby zdobywającej, na każdy stopień należy zdobyć odpowiednią liczbę punktów.

Oprócz klasycznych odznak, pojawiła się niedawno odznaka Głównego Szlaku Beskidzkiego, o którym mam nadzieje kiedyś napisać. Są też przeróżne lokalne odznaki górskie i krajoznawcze PTTK. Zawsze lubiłem chodzić po górach, a taka odznaka to dodatkowa górska atrakcja.
Kategoria: 2 komentarze

2 komentarze:

Dorota i Marek Szala pisze...

To taki piękny drobiazg, który odzwierciedla włożony trud i wysiłek w pokonanych odległościach i wysokościach. Dodamy, że pojawiła się też odznaka "Główny Szlak Sudecki", a podobno planowana jest również odznaka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Istnieje też wiele lokalnych inicjatyw na inne ciekawe odznaki, które mają podobne idee jak opisywane przez Ciebie np. "Główne Szlaki Górskie Polski" (PTTK w Opolu), czy "Każdemu jego Everest" (PTTK w Wadowicach). Pozdrawiamy. Wszystkiego dobrego na szlaku. Dorota i Marek (http://gorskiewedrowki.blogspot.com).

Łukasz pisze...

Odznak jest bardzo wiele i to jest wspaniałe. A co do Słowackiego Raju w artykule to jednak podobno wg nowego regulaminu można tam zdobywać GOT PTTK.

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!