Miasto na szczytach Andów


Machu Picchu, czyli, po przetłumaczeniu z narzecza keczua – „stary szczyt” to tajemnicze i przez wieki owiane legendą „ostatniej stolicy Inków” świetnie zachowane, miasto rozpięte na krawędzi pomiędzy dwoma szczytami andyjskimi, obecnie jest jedną z najbardziej znanych turystycznych atrakcji na świecie.

Machu Picchu nie jest bardzo starożytne. Powstało ledwie kilkadziesiąt lat przed przybyciem Pisarra i jego ludzi na tereny Imperium Inków. Jednak Hiszpanie nie wiedzieli o tym mieście. Krążyły legendy o położonej w niedostępnym terenie górskim ostatniej stolicy wielkiego Tahuantinsuyu (nazwa własna państwa władanego przez dynastię Inków), ale nie zdołano go odnaleźć, przynajmniej nie ma na to żadnych świadectw.

Jest najpiękniejszym i najlepiej zachowanym miastem pozostałym po państwie. Położone w Andach Peruwiańskich na wysokości 2090 –2400 m.n.p.m., 400 m nad doliną Rio Urubamba, zostało wybudowane w 1450 r. i już 100 lat później zostało opuszczone z nieznanych przyczyn.
Za odkrywcę miasta uważa się Amerykanina Hirama Binghama, który natrafił na to miejsce w 1911 roku. Machu Picchu dzieli się na dwa obszary. Pierwszym jest strefa rolnicza z położonymi na stokach góry tarasami uprawnymi i systemem kanałów nawadniających.

Drugi stanowi okręg miejski z pałacami, świątyniami i domami mieszkalnymi. Miasto zostało zbudowane z jasnego granitu, a budowle zostały w niezwykły sposób zharmonizowane z istniejącą rzeźbą terenu. Najwspanialszymi monumentami są obserwatorium słoneczne i okrągła wieża. Kamienny słup stojący w centrum został wyrzeźbiony w litej skale. Budowle miały tak usytuowane otwory okienne, aby padające przez nie promienie słoneczne podczas przesilenia zimowego oświetlały kamień we wnętrzu pomieszczenia.

Najbardziej widocznym elementem architektury są schody (1200 stopni), które zapewniały komunikację wewnątrz tego położonego na różnych poziomach miasta.
Nie jest znana inkaska nazwa miasta ani jego historia i powód opuszczenia. Nazwę Machu Picchu (stary szczyt) nadał miastu Bingham, nawiązując do jego położenia pod Huayna Picchu (młodym szczytem).
Więcej o tym niezwykłym miejscu można dowiedzieć się z polskiej strony Machu Picchu na Wikipedii, z oficjalnej strony w jęz. angielskim – Machupicchu.org.

Tanie bilety lotnicze do Peru dostępne są stale na eSKY.pl podobnie jak tanie hotele w Peru, Boliwii oraz do innych krajów Ameryki Południowej, gdzie też nie brakuje pamiątek po starożytnych kulturach kontynentu.


Kategoria: 0 komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!