Pielgrzymki

W Polsce w okresie wakacyjnym bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się pielgrzymki na Jasną Górę. Niedawno powstała nawet strona internetowa związana z polskimi pielgrzymkami na Jasną Górę.

W archidiecezji katowickiej największa to pielgrzymka rybnicka. W tym roku z Rybnika wyszła 64. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę. Jest to jednocześnie pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej. Większośc pielgrzymów swoją drogę rozpoczyna w rybnickiej bazylice, ale pewna grupa wychodzi już z Pszowa lub Jastrzębia. Pielgrzymka z Rybnika trwa trzy dni, a z Pszowa i Jastrzębia cztery. Trasa wiedzie przez Wilczę, Gliwice, Czekanów, Tarnowskie Góry, Miotek, Kamienicę Śląską.
Na pieszej pielgrzymce na Jasną Górę byłem tylko raz, było to cztery lata temu na 60.jubileuszowej pielgrzymce z Rybnika.
Na Jasną Górę pieszo pielgrzymują także mieszkańcy Zaolzia w Republice Czeskiej. Pielgrzymi drogę rozpoczynają w Jabłonkowie lub Karwinie, a od Czeskiego Cieszyna idą już wspólnie. Grupa 156 osób w drogę do Sanktuarium wyruszyła 18 lipca, w ciągu 6 dni pokonała prawie 170km. Grupa Zatrzymała się m.in. w Orzeszu-Jaśkowicach, gdzie w tym roku ich spotkałem.
Wiele osób pielgrzymuje pieszo także w inne miejsca kultu. Na Górnym Śląsku popularne są pielgrzymki do Piekar Śląskich. Z Rybnika pielgrzymuje się do Pszowa i Jastrzębia.
Uczestnicy pielgrzymek zawsze mają jakieś swoje intencje. To prawda, że piesze pielgrzymowanie jest męczące, ale warto się poświęcić!
Kategoria: 2 komentarze

2 komentarze:

Unknown pisze...

Własnie czypowoli nie zatraca się duchowe znaczenie pielgrzymowania inie przeradza się to w swoistą formę turystykiktóra nie ma wiele wspólnego z właściwym duchowympodróżowaniem do miejsc kultu?

www.laziki.pl

Łukasz pisze...

Ciekawe spostrzeżenie. To prawda, że piesza pielgrzymka może być traktowana jako pewnego rodzaju forma turystyki. Ale z drugiej strony, zupełnie inaczej przeżywa się chodzenie na pielgrzymce i chodzenie po górach.

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!