Lewocza, Zamek Spiski i Spiska Kapituła


Podczas pobytu w Słowackim Raju odwiedziliśmy także Lewoczę (słow. Levoča), Zamek Spiski (słow. Spišský Hrad) oraz Spiską Kapitułę (słow. Spišská Kapitula).
Lewocza to miasto na Słowacji w historycznym regionie Spisz (słow. Spiš) leżące na wysokości 570 m n.p.m. Lewocza leży na głownej trasie z Popradu do Preszowa (słow. Prešov) i łatwo się do niej dostać.
Lewocza to piekne miasto o dobrze zachowanych zabytkach. Lewocza była przedtawiona na dawnych 100-koronowych banknotach.
Będąc na miejscu zobaczylismy stare kamienice, klasycystyczny kościół ewangelicki, mury miejskie, zwiedziliśmy gotycki kościół św. Jakuba (słow. Chrám svätého Jakuba).
jako ciekawostkę należy dodać, że 3 lipca 1995 w Lewoczy Jan Paweł II celebrował mszę dla 650 tysięcy wiernych. Od 6 kwietnia do 7 maja 1494 r. czterej bracia Jagiellonowie: Władysław - król Czech i Węgier, Jan Olbracht - król Polski, Zygmunt - późniejszy król polski oraz Fryderyk - późniejszy kardynał odbyli w Lewoczy tajną naradę dynastyczną.

Po zobaczeniu Lewoczy udaliśmy sie w kierunku Spiskiego Podgrodzia (słow. Spišské Podhradie). Najpierw przywitała nas Spiska kapituła. Jest to dzielnica Spiskiego Podgrodzia, siedziba biskupów spiskich. Jest nazywana "słowackim Watykanem". Na miejscu zwiedziliśmy katedra św. Marcina (słow. Katedrálny chrám sv. Martina). Spiską Kapitułe w 1995 roku odwiedział papież Jan Paweł II. Znajduje się tam tabica pamiątkowa.

Nad miastem Spiskie Podgrodzie króluje Zamek Spiski. Jest to zabytkowy kompleks zamkowy z przełomu XI i XII wieku zaliczany do największych tego typu w tej częsci Europy. Większość zamku jest zrujnowana, ale część murów obronnych została odbudowana współcześnie. W części zamku znajduje się muzeum. Zamek jest naprawdę imponujący i warty odwiedzenia. Po zwiedzeniu zamku zeszliśmy ze wzgórza, na którym się znajduje na pobliski parking i odjechaliśmy do Hrabuszyc mijając Spiskie POdgrodzie, Katptułę i Lewoczę.

1 komentarze:

MidMad pisze...

Chciałabym w tym roku wybrać się w odwiedziny na Zamek Spiski, zobaczymy czy się uda. Ten post jest na pewno wielką zachętą :)

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!