Bardiów i Uzdrowisko Bardiowskie

Podczas pobytu w Krynicy odwiedziliśmy także słowackie miasto Bardiów (słow. Bardejov) i znajdujące się niedaleko miasta Uzdrowisko Bardiowskie (słow. Bardejovské Kúpele). Bardiów to jedno z najpiękniejszych miast na Słowacji. Na pewno rynek z ratuszem na środku, kamieniczkami po bokach i kościołem św. Idziego to najpiękniejszy słowacki rynek. W pobliskim uzdrowisku znajduje się wspaniały park z pomnikiem cesarzowej Sissi, stare hotele i skansen regionu Szarysz.
Podróż z Krynicy Zdroj do Bardiowa przez Przełęcz Tylicką trwa około 30 minut. Po drodze mijamy Tylicz, Muszynkę i słowackie miejscowości Kurov, Tarnov, Rokytov, Mokroluh oraz Mnichovsky Potok.

O Bardiowie mówi się, że jest najbardzziej gotyckim miastem Słowacji. W 1376 roku miasto zostało podniesione do rangi wolnego miasta królewskiego i m.in to przyczyniło się do jego wspaniałego rozwoju. Co do gotyckości miasta, na rynku stoi dawny ratusz z XVI wieku, który jest przykładem schyłkowego gotyku połączonego z wczesnym renesansem. Najważniejszym jednak zabytkiem Bardiowa jest wspaniała gotycka bazylika św. Idziego. We wnętrzu kościoła znajduje się 11 późnogotyckich ołtarzy. Podczas pobytu w Bardiowie zwiedzaliśmy rynek wraz z kościołem. Na pozostałe atrakcje zabrakło już czasu.

Póżniej wybraliśmy się do Uzdrowiska Bardiowskiego. Jest one słynne z 17 źródeł mineralnych. W uzdrowisku znajduje się najstarszy  na Słowacji park zdrojowy. W parku usytuowane są obok nowoczesnych także stare obiekty ze słynnym sanatorium Astoria na czele. W Uzdrowisku Bardiowskim w roku 1895 gościła cesarzowa Austrii i królowa Węgier Elżbieta zwana Sissy. Królowa Sissi była najsłynniejszym gościem uzdrowiska dlatego w parku znajduje się jej pomnik.

W uzdrowisku znajduje się także skansen regionu Szarysz. W skansenie można zobaczyć 28 obiektów z najciekawszymi dwoma cerkwiami ze Zboja i Mikulaszowa.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Przyłącz się do dyskusji!